Meklēt

Preses relīzes

Kas var būt labāks par atsvaidzinošu un gardu saldējumu siltajos vasaras mēnešos? Saldējums dažādās garšu variācijās un formās - uz kociņa un vafeļu glāzītēs, šokolādes glazūrā, ar ievārījumu un lielā ģimenes iepakojumā - ir mīlētāko gardumu saraksta neatņemama sastāvdaļa, un vairs nevaram iedomāties vasaru bez šī našķa, pat ja termometra stabiņš rāda ne tik vasarīgu gaisa temperatūru. Tikai iedomājieties - tagad Food Union ražotnē pagatavojam aptuveni 50 - 60 tonnas saldējuma katru dienu un viens Latvijas iedzīvotājs gadā patērē vidēji 6,5 l saldējuma. Taču vai zini, kā ir radies saldējums?

Saldējuma  pirmsākumi un izplatība Eiropā

Senās liecības vēsta, ka mūsu mīlētākā garduma pirmsākumi meklējami Ķīnā vēl pirms mūsu ēras. Aptuveni 3000 – 5000 gadus p.m.ē. Tālajos Austrumos sniegu un ledu jauca kopā ar apelsīnu, citronu gabaliņiem un granātābolu sēkliņām. Citi avoti vēsta, ka jau tajos laikos ķīnieši saldējumu pagatavoja no sasaldēta piena, glabājot recepti kā lielāko valsts noslēpumu vairākus gadsimtus. Tikai 13. gs. par saldējumu uzzināja arī pārējā pasaulē. Viena no leģendām vēsta, ka mongoļu iekarotāji saldējuma recepti ir pārņēmuši no Ķīnas, tālāk nododot to arābiem, indiešiem un persiešiem. Citos avotos ir teikts, ka 14.gs. atvēsinošais gardums no Austrumiem ir nonācis Eiropā, pateicoties Venēcijā dzimušajam ceļotājam Marko Polo. Šajos laikos itāļu aristokrāti ir cienājuši viesus ar desertu, pagatavotu no sniega un augļu sulas.

Laika posmā no 14. līdz 16. gs. saldējums izplatījās augstākajās aprindās, no Itālijas nonākot Francijā un tālāk pamazām parādoties visā Eiropā. 1660. gadā itālis Frančesko Prokopio de Koltelli Parīzē atvēra saldējuma kafejnīcu Cafe Procope, kas saldumu padarīja pieejamāku plašākai sabiedrībai. Savukārt jau 1676. gadā 250 Parīzes konditoru apvienojās pirmajā saldējuma ražotāju akciju sabiedrībā. Amerikas iedzīvotāji ar šo gardo desertu sāka mieloties 18. gs., kad to uz kontinentu atveda ieceļotāji no Eiropas. Pirmā saldējuma kafejnīca Amerikas Savienotajās Valstīs  sāka darbu 1776. gadā.

Neskatoties uz to, ka liecības par saldējumu sniedzas vairākus gadsimtus atpakaļ, par tā uzplaukumu un rūpniecisku ražošanu var runāt, tikai sākot ar 19.gs. - pirmā saldējuma ražošanas fabrika tika atvērta 1851. gadā Baltimorā.

Latvijā ražota saldējuma vēsture un pirmās fabrikas

Nenoliedzami, ka mums zināmais mūsdienu saldējums ir pasaules kopprodukts. Katra nācija un pasaules daļa saldējuma ražošanas procesā pielika kripatiņu savas iztēles un izpratnes par labāko un gardāko saldējumu. Taču, neskatoties uz to, visvairāk atceramies un mīlam tieši vietējo garšu, savu pirmo saldējumu, kuru esam pagaršojuši un kura katrs kumosiņš atsauc spilgtākās un patīkamākās bērnības atmiņas.

Rūpnieciski saldējumu Latvijā sāka ražot 1912. gadā Rīgas centrālajā moderniecībā, kuras saknes meklējamas pašreiz Food Union grupā ietilpstošajos uzņēmumos - AS Rīgas piena kombināts (RPK) un AS Valmieras piens. Aktīvāk saldējuma ražošana tika palaista pēc Pirmā pasaules kara, savukārt, beidzoties Otrajam pasaules karam, to jau pagatavoja pat nelielās ģimenes pienotavās - desmit gadu laikā saldējuma ražošanas apjomi pieauga no 197 līdz pat 2115 tonnām gadā.  

1960.-tajos gados RPK sāka ražot šobrīd zināmā Pols saldējuma priekštečus - Eskimo un Piena saldējumu. Sākumā Eskimo bija pieejams vafeļu glāzītē papīrā, taču nedaudz vēlāk to sāka ražot arī uz kociņa, kas kļuva par tā “uzvaras gājienu” -  ar šo brīdi saldējums vairs nebija jāēd ar karoti mājās, to varēja baudīt jebkur. Savu pašreizējo nosaukumu  “Pols”  saldējums ieguva 1971. gadā, aizgūstot no Piena saldējuma savu atpazīstamības zīmi – polārlāci. Kā paliekoša vērtība ir arī Pols recepte, kas nav mainījusies, kopš RPK sāka ražot šo produktu – piens, krējums un dabīgais stabilizētājs kartupeļu ciete.

Šodien saldējuma “Pols” ražotājs “Rīgas piena kombināts”  ietilpst Food Union grupā, kas visiem zināmo un atpazīstamo saldējumu eksportē uz vairāk  nekā  desmit dažādām pasaules valstīm. Prioritārie tirgi saldējuma eksportam ir Lietuva, Igaunija, Dānija, Norvēģija, Krievija, Lielbritānija, Rumānija un arī Ķīna, uz kuru Food Union eksportē produkciju kopš 2015. gada. “Pols” joprojām ir iemīļotākais “eskimo” Latvijā.

Protams, tagad “Pols” arī nav vienīgais saldējums, kas pieejams Latvijas patērētājiem – tirgū tiek piedāvāti vairāki desmiti dažādu saldējuma veidu vafeļu glāzītēs, kraukšķīgā konusā, glazūrā un pat dubultā šokolādē. Katru gadu saldējuma tirgū ienāk jaunas vēsmas un garšas. Pēdējos gados Latvijas iedzīvotāji ir ļoti iecienījuši vieglākus saldējumus – smūtijus, taču arī vecās, labās vērtības paliek nemainīgi pieprasītas. Mūsdienās Food Union ražotnē kopumā tiek saražotas aptuveni 7000 tonnas saldējuma ik gadu, no kurām aptuveni 70% izbauda vietējie patērētāji, savukārt 30% tiek novirzīti eksportam.

Nebūs pārspīlēts, ja teiksim, ka saldējuma izgudrošana ir kopējais pasaules nopelns un šobrīd tas ir viens no mīlētākajiem gardumiem gan maziem, gan lieliem ēdājiem, kaut arī katrs mīl un katram kārojas saldējums ar savu īpašo vai dzimto garšu vai pēc savas īpašās receptes, kas atvēsina vasaras mēnešos un dāvā prieka mirkļus tumšajā ziemas laikā.

Lai labi garšo!

14.12.2017 11:33

ZĪMOLS BĒRNIEM RASĒNS AICINA ATTĪSTĪT SAVUS TALANTUS AR DIGITĀLU PLATFORMU PALĪDZĪBU

Piena pārstrādes uzņēmuma Food Union piena produktu zīmols Rasēns ir radījis divas aizraujošas digitālās platformas bērnu un jauniešu talantu attīstīšanai. “Rasēns Triku skola” platformā trikuskola.lv jaunieši ir aicināti attīstīt un parādīt savus talantus, sekojot Latvijā pazīstamu youtuberu un triku ekspertu piemēriem, savukārt Rasēns TV Youtube kanālā ikviens tā skatītājs var kļūt par reportieri, atklājot kādu interesantu un izglītojošu vietu jauniešiem.

Lasīt vairāk
05.12.2017 12:08

FOOD UNION INVESTĒS 11,1 MILJONU EIRO UN VEIDOS SVAIGO PIENA PRODUKTU IZCILĪBAS CENTRU

Latvijā vadošais piena pārstrādes uzņēmums “Food Union" investēs kopumā 11,1 miljonu eiro, lai tuvāko divu gadu laikā izveidotu svaigo piena produktu Izcilības centru. Izcilības centra izveide paredz jauna ražošanas ceha būvniecību 2 miljonu eiro apmērā, jaunu ražošanas iekārtu iegādi 2,85 miljonu eiro apmērā ar mērķi izstrādāt jaunus un inovatīvus produktus un paplašināt produktu piedāvājumu, kā arī visas ražošanas Rīgā koncentrāciju vienuviet, proti, AS “Rīgas piena kombināts” teritorijā. SIA “Rīgas piensaimnieks” ražošanas pārvietošanā uz AS “Rīgas piena kombināts” teritoriju un AS “Rīgas piena kombināts” esošās infrastruktūras modernizācijā tiks investēti 6,25 miljoni eiro.

Lasīt vairāk
16.11.2017 12:06

“KĀRUMS” GADU PIRMS LATVIJAS VALSTS SIMTGADES DĀVINA JUBILEJAS BIEZPIENA SIERIŅU

Latvijā vadošais piena pārstrādes uzņēmums Food Union par godu Latvijas valsts simtgadei gadu pirms tās klajā laiž iemīļotā zīmola Kārums jubilejas biezpiena sieriņu, kura iepakojums simbolizē Latvijas iedzīvotāju mīlestību pret Latviju un to, ka katrs cilvēks veido Latvijas valsti.

Lasīt vairāk
Vairāk jaunumu

Mediju kontaktpersona

Linda Mežgaile

As "Rīgas piena kombināts" sabiedrisko attiecību konsultante
 

linda.mezgaile@mmacomms.lv

T + 371 6724 0571

M + 371 2977 2050